Taka pięlęgnacja włosów po zimie, przydaje się każdemu

redakcja | 04.09.2022 23:36

Zima to był trudny okres dla włosów. Niskie temperatury na zewnątrz i suche ciepłe powietrze wewnątrz nie sprzyjają utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Sytuację dodatkowo pogarszają nakrycia głowy. Włosy szybko się przetłuszczają, elektryzują oraz są matowe i szorstkie. Pozbawione blasku nie dodają uroku i są powodem do zmartwień.

Pięlęgnacja długich włosów
Pięlęgnacja długich włosów | twenty20photos

Przetłuszczające i matowe włosy nie dodają uroku. Na ich zły wygląd wpływ mają niekorzystne warunki atmosferyczne – wiatr, śnieg i mróz powodują ich przesuszenie, a nakrycia głowy wpływają na szybsze przetłuszczanie. Powodem jest niedotlenienie skóry głowy i zwiększona potliwość. Właściwym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie prawidłowo dobrana i systematyczna pielęgnacja.

Pielęgnacja i produkty

Dobrze oczyszczona skóra głowy adekwatnie dobranym szamponem pozwoli zachować na dłużej świeżą fryzurę. Delikatny szampon dedykowany dla przetłuszczającej się skóry oraz odpowiednia technika mycia przygotują włosy na dalszą pielęgnację. Przy przetłuszczającej się skórze głowy niezwykle istotną kwestią jest odpowiednia temperatura wody. Zbyt ciepła może spowodować wzmożone przetłuszczanie, za zimna nie oczyści gruntownie. Po umyciu należy dokładnie spłukać resztki szamponu i zastosować lekką nawilżającą odżywkę. Produkt nakładamy tylko na włosy, omijając okolice głowy, chyba że producent kosmetyku zaleca inaczej.

Przy suchych i matowych włosach zalecany jest szampon o nawilżającym działaniu. Konieczne też będzie stosowanie odżywki po każdym umyciu. Raz w tygodniu warto zastosować maskę. Maski posiadają większe stężenie aktywnych składników i są bogate w substancje czynne. Produkt odżywi i zregeneruje włosy, nawilży przesuszone końcówki i doda im blasku. Ważne, aby preparat nakładany był na osuszone ręcznikiem pasma. Dla wzmocnienia efektu warto założyć czepek foliowy i owinąć głowę ręcznikiem. Maskę należy trzymać przez około 30 minut. Po upływie przewidzianego czasu dokładnie spłukać. W przypadku bardzo przesuszonych pasm kuracje można przeprowadzać dwa lub trzy razy w tygodniu. Do suchych i matowych włosów polecane są też odżywki w sprayu zawierające olejki i ceramidy. Produkt w sprayu wygładzi, nawilży i zdyscyplinuje fryzurę oraz nada jej blasku.

Właściwe nawyki

Zimowa aura, klimatyzacja i ogrzewanie to trudny czas zarówno dla włosów, jak i dla skóry. Ciężkie okrycia wierzchnie, konieczność ubierania grubych nieprzepuszczających powietrza czapek i kapturów powodują problemy ze skórą oraz niekorzystnie działają na włosy. Właściwe nawyki i regularna pielęgnacja pozwolą przetrwać ten trudny okres bez większego uszczerbku na ich wyglądzie. Duży wpływ na kształt fryzury ma pora mycia włosów. Zimą, najlepszym momentem na mycie głowy jest wieczór. Umyte i ułożone w porannym zabieganiu włosy mają większą tendencję do elektryzowania i tzw. osiadania. Przyciśnięte grubą czapką lub kapturem, szybko stracą nadany im kształt i będą wyglądały nieestetycznie.

Elektryzowaniu zapobiegną odżywki i maski zawierające emolienty, suszarka z funkcją jonizacji i nawilżające spraye o działaniu antystatycznym. Niezależnie od długości posiadanych włosów zalecana jest też odżywka. Nałożona na mokre pasma nawilży i natłuści oraz ułatwi rozczesywanie. Wysuszone wiatrem i mrozem włosy są bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego nie należy dodatkowo poddawać ich działaniu wysokich temperatur. Podczas suszenia warto używać chłodnego nawiewu i ograniczyć stylizację. Zadbane, szybko odzyskaj swój naturalny blask i będą powodem do dumy.