Zobacz co daje laminowanie włosów i jak najlepiej jej wykonać w domu

Laminowanie włosów galaretką(żelatyną) w domu - zalety, prosty i szybki przepis krok po kroku

redakcja | 04.09.2022 23:36

Nazwa dziecinna, ale zabieg jak najbardziej poważny i dający efekty. Często spotykamy się z nazwą galaretkowanie włosów.  Zobacz, co musisz wiedzieć o laminowaniu galaretką, czy warto laminować włosy i jakie efekty przynosi wspomniane galaretkowanie.  Czy laminowanie włosów galaretką zastąpi prostownicę, a może laminowanie włosów galaretką zastąpi keratynowanie?  Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiesz się w naszym redakcyjnym artykule.

Laminowanie włosów galaretką
Laminowanie włosów galaretką | depositphotos.com | Autor Goodluz

Co to jest laminowanie włosów galaretką?

Laminowanie włosów galaretką, a bardziej szczegółowo laminowanie włosów żelatyną, której galaretka zawiera bardzo dużo, to alternatywny sposób laminowania do profesjonalnego keratynowania  u fryzjera. Laminowanie zabezpiecza włos, podobnie jak laminaty zabezpieczają w otaczającym nas świecie różne przedmioty, warstwą ochronną przed wilgocią.

Tak jak na meblach laminat ma za zadanie chronić drewno i nadawać mu połysk,  tak jak na książce laminat chroni książki przed zalaniem, tak samo laminat na włosach chroni je cienką warstwą ochronną przed czynnikami zewnętrznymi i nadaje bardzo dobry wygląd.

Po co robić laminowanie włosów galaretką?

Włosy możemy laminować galaretką z kilku powodów, ale główny to ochrona naszych włosów, zabieg laminowania sprawdzi się, gdy planujemy eksponować nasze włosy na słońcu np. podczas wakacji za granicą. Za laminowaniem włosów galaretką przemawia też chęć ujarzmienia odstających włosków, przywrócenie lub utrzymanie blasku.  Przy tym blasku zatrzymamy się na dłużej, bo oprócz walorów ochronnych laminowanie włosów daje bardzo dobre walory estetyczne i głównie dzięki nim jest tak duże zainteresowanie, bo można powiedzieć śmiało, że w Polsce mamy aktualnie szał laminowania włosów.

Efekty laminowania włosów galaretką

Na pewno błyszczące, lśniące i gładkie włosy,  które wyglądają na zdrowsze i w są jedwabiste w dotyku.  Włosy są zdyscyplinowane podczas układania i  łatwiej je rozczesujemy

Czym różni się laminowanie włosów galaretką od keratynowania ?

W salonie fryzjerskim laminowanie włosów odbywa się za pomocą keratyny i szeregu specjalistycznych odżywek, jest to tak zwane keratynowe prostowanie włosów. Efekt utrzymuje się nawet do kwartału.

Wady laminowania włosów galaretką

Efekt laminowania galaretką w domu utrzymuje nie dłużej jak do pierwszego mycia głowy. Niestety, ale ten żelatynowy laminat szybko się wypłukuje i może się nie sprawdzić na każdych włosach. Laminowania galaretką nie można wykonywać przy każdym myciu głowy, a to pierwsze wpada nam na myśl.

Zagrożenia podczas laminowania włosów galaretką

Chociaż jest to bardzo kuszące to zabiegu laminowania włosów galaretką, nie można wykonywać za często, bo doprowadzi do przesuszenia i zniszczenia naszych włosów. Przestrzegamy przed robieniem tego więcej niż dwa razy w miesiącu.

Przepis, proporcje i składniki na laminowanie włosów galaretką

Najważniejsze składniki potrzebne do laminowania włosów najprawdopodobniej masz już w domu, a jeżeli nie to będą kosztowały Cię maksymalnie kilka złotych. Do wykonania bardzo prostego przepisu na laminat i wykonania go potem krok po kroku potrzebujesz:

 • 1-3 łyżki galaretki – w zależności od objętości głowy
 • łyżkę gorącej wody na każdą łyżkę galaretki
 • miseczkę
 • odżywkę do włosów – w objętości jaką używasz normalnie do nakładania na włosy
 • czepek, a najlepiej folię, w którą zawiniesz włosy.
 • ręcznik

Musisz pamiętać, że skład galaretki będzie się różnił w zależności od producenta, smaku czy innych czynników, przez co na pewno będzie się różniła zawartość żelatyny w galaretce.

Laminowanie włosów galaretką krok po kroku

 1. Rozpuść galaretkę w podanych proporcjach, mieszając, aż nie zostaną żadne gródki, które mogłyby zostać na Twoich włosach.
 2. Umyj w międzyczasie włosy.
 3. Zostaw galaretkę do ostygnięcia, gdzie konsystencja powinna mieć postać balsamu, który łatwo rozprowadzi się po włosach.
 4. Zmieszaj galaretkę z ulubioną odżywką
 5. Nałóż galaretkę z odżywką na włosy
 6. Owiń włosy folią lub załóż na nie czepek, dodatkowo owiń to wszystko w lekko ogrzany ręcznik. Ręcznik możesz ogrzać w mikrofali.
 7. Spłucz włosy po 45 minutach.