Jak dobierać kolory ubrań, czyli co do czego pasuje?

GT | 04.09.2022 23:36

Najnowsze trendy pokazują, że nie trzeba bać się odważnych połączeń kolorystycznych. Jednak niektóre z nich zawsze będą uchodziły za kontrowersyjne. Podpowiadamy, czego kategorycznie nie możesz ze sobą połączyć i jakimi zasadami kierować się, podczas dobierania kolorów.

Dobieranie koloów
Dobieranie koloów | depositphotos.com

Czym się kierować podczas dobierania kolorów?

Kiedy już znalazłaś idealną sukienkę na wyjątkowo ważne dla Ciebie wydarzenie, pozostaje dobrać do niej odpowiednie dodatki. Jak wybrać odpowiedni kolor butów i torebki? Na co zwrócić uwagę?

• Pilnuj odcieni – ten sam kolor może być chłodny lub ciepły. Ma to wpływ na to, z jakimi kolorami będzie dobrze wyglądał.• Sprawdź, czy barwa jest jasna, czy też ciemna i na tej podstawie je połącz• Dobieraj kolory o tym samym nasyceniu – decyduje o nim intensywność koloru.

Wybierając dodatki, do wcześniej wspomnianej, sukienki musisz pamiętać, że najbardziej będą pasować do siebie barwy, które różnią się tylko jednym z 3 podanych aspektów. Jeżeli wybierzesz sukienkę w kolorze chabrowym, limonkowa torebka będzie z nią współgrać, ale tylko pod warunkiem, że będzie to odcień mocno nasycony (tak jak w przypadku chabru) oraz o podobnej jasności.

3 podstawowe barwy

Jak dobierać kolory? Możesz wspomóc się kołem kolorów. Znajdują się na nim wszystkie odcienie, które powstają po wymieszaniu barw podstawowych – niebieskiego, żółtego i czerwonego. Te, które do siebie pasują, znajdują się blisko siebie na kole, natomiast te, które kontrastują, są położone naprzeciwko. Koło i wiążące się z nim zasady, możesz pamiętać jeszcze z czasów lekcji plastyki!

Jak łączyć kolory kontrastowe, a jak kolory pokrewne?

W łączeniu ich w ten sposób pomoże Ci wcześniej wspomniane koło kolorów. Możesz zestawić ze sobą żółty z fioletem lub pomarańcz z błękitem. Jeżeli jest to dla Ciebie zbyt intensywne połączenie, możesz postawić na kolory pokrewne, czyli te, które znajdują się blisko siebie na kole barw. Dobrym pomysłem jest granat z błękitem i fioletem – razem tworzą spójną całość i wyglądają nieziemsko.

Co to są barwy monochromatyczne i jak je łączyć?

Barwy monochromatyczne to zbliżone do siebie kolory, różniące się jedynie odcieniem. Jeżeli je zastosujesz, możesz stworzyć niepowtarzalny i bardzo elegancki look. Taką koncepcję najczęściej stosuje się w kreacjach formalnych oraz wieczorowych. Zestaw stworzony z monochromatycznych barw na pewno będzie bardzo spójny.

Wzory, printy i motywy – jak je poprawnie łączyć?

Wzorzyste tkaniny królują na ulicach. Każda z nich jest niepowtarzalna, dzięki czemu możesz wyróżnić się z tłumu. Łączenie printów nie jest jednak tak proste – potrzeba wprawnego oka, żeby poprawnie je zestawić. Najbezpieczniej jest zrezygnować z dwóch zupełnie różnych, na rzecz połączenia wzorzystej góry z jednolitym dołem lub odwrotnie. To, co zawsze się sprawdzi, jeżeli masz chęć trochę zaszaleć, to marynarskie paski z kwiatami. Jest to nieoczywiste połączenie, które robi wrażenie.

Kolory w dobrym tonie

Podczas organizowania garderoby, musisz pamiętać, aby dopasować tonację ubrań do Twojego typu urody. Co więcej, zestawianie ze sobą odzieży o ciepłym i zimnym odcieniu daje efekt niedopasowania, który od razu rzuca się w oczy. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem zajrzysz do swojej szafy.

Dobieranie kolorów ubrań bywa bardzo kłopotliwe, dlatego tak wiele kobiet rezygnuje z kolorów na rzecz czarnych i szarych elementów garderoby. Nie zniechęcaj się i baw się nimi tak długo, aż przestanie Ci to sprawiać problemy!